9 marca 2016

Niespodziewane wzrosty KGHM

Giełdowy gigant KGHM Polska Miedź S.A. w środę 2 marca ogłosił informację o wartości odpisów z tytułu zaktualizowanych testów na utratę wartości niektórych inwestycji. 

Po wycenieniu wartości inwestycji łączne odpisy (po uwzględnieniu efektu podatkowego) wyniosły 1,298 mld USD, co w przeliczeniu na kurs USD/PLN z dnia 31 grudnia 2015 roku dawało wartość 5,034 mld złotych.

Mogłoby się wydawać, że ogłoszenie informacji o odpisach o wartości przewyższającej ponad dwukrotnie zysk netto grupy z roku 2014 spowoduje nagły spadek kursu akcji. Rzeczywistość okazała się jednak zupełnie inna – kurs akcji nie dość, że nie obniżył się, to w dniu ogłoszenia tej informacji wzrósł 1,17%. Mogło to oznaczać, że rynek już wcześniej zdyskontował to wydarzenie, co jest wysoce prawdopodobne, gdyż o nietrafionych inwestycjach miedziowego potentata mówiło się już od dawna.

Czwartkowa sesja była jednak jeszcze bardziej zaskakująca. 3 marca 2015 roku kurs akcji KGHM na zamknięciu sesji wyniósł 73,50zł, co oznaczało wzrost wartości Spółki o 7,35% w ciągu jednego dnia. Do wzrostów KGHM najpewniej przyczyniła się najdroższa od ponad 3 miesięcy miedź, co jest konsekwencją kilkutygodniowego trendu wzrostu cen surowców. Drożeje zarówno miedź, jak i ropa, za nimi podąża także cena węgla kamiennego.

Jak podaje portal Bankier.pl KGHM od styczniowych minimów kursu jego akcji oddalił się już o 43%, jednakże do powrotu do kursu akcji sprzed spadków z roku 2013 jest jeszcze daleko.

Posiadacze akcji KGHM mogą być zadowoleni ze wzrostu cen akcji, jednak humor popsuje im informacja, iż zgodnie z informacjami podanymi w Pulsie Biznesu przez analityka Pekao IB, przełoży się to na 2,5 mld złotych straty jednostkowej Spółki, co oznacza brak dywidendy za rok 2015.

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Zapisz się do newslettera aby co miesiąc otrzymywać raport Think M&A, a raz na kwartał raport z rynku wierzytelności.

Wyrażam zgodę na przekazywanie mi przez CMT Advisory za pomocą środków komunikacji 
elektronicznej na podany adres e-mail publikacji prasowych oraz informacji marketingowych

Mateusz Mikutowski