X


Wycena exit fee

Exit fee stanowi jednorazowe lub cykliczne wynagrodzenie z tytułu restrukturyzacji związane z transferem wybranych funkcji lub aktywów pomiędzy spółkami powiązanymi. W skład przenoszonych funkcji lub aktywów zaliczają się w szczególności dobra materialne, wartości niematerialne oraz zintegrowane części przedsiębiorstwa.

Wyznaczenie opłaty exit fee wynika z regulacji cen transferowych.

Kiedy pojawia się obowiązek ustalenia wynagrodzenia exit fee?

Obowiązek ustalenia wynagrodzenia exit fee, czyli tzw. opłaty z tytułu restrukturyzacji, może pojawić się, jeżeli w ramach działań restrukturyzacyjnych w grupie kapitałowej dojdzie do:

ograniczenia aktywności gospodarczej jednej spółki na rzecz drugiej,

udostępnienia możliwości produkcyjnych i sprzedażowych,

przeniesienia własności środków trwałych, np. maszyn produkcyjnych,

transferu wartości niematerialnych i prawnych, np. know-how, umów z klientami,

innych działań, w ramach których dochodzi do przekazania tzw. „potencjału zysku”.

Celem płatności exit fee jest przede wszystkim zrekompensowanie negatywnych skutków związanych z przeniesieniem pomiędzy podmiotami powiązanymi istotnych ekonomicznie funkcji, aktywów lub ryzyk, wynikających z wprowadzonych zmian, zakończenia lub renegocjacji umów, których stroną jest podmiot powiązany.

Aby ustalić, czy w wyniku reorganizacji istnieje obowiązek naliczenia wynagrodzenia exit fee, należy określić, czy doszło do przeniesienia tzw. „potencjału zysku” zdefiniowanego w wytycznych OECD. Niezbędna w tym zakresie jest wycena przenoszonych funkcji lub aktywów zgodnie z metodyką regulowaną przez system cen transferowych.

Metody wyceny exit fee

Na mocy przepisów obowiązujących od 2019 roku w celu weryfikacji rynkowego charakteru transakcji wewnątrzgrupowych możliwe jest stosowanie technik wyceny (obok innych tradycyjnych metod podatkowych).

Na podstawie wytycznych OECD oraz raportu Wspólnego Forum UE ds. Cen Transferowych do katalogu technik wyceny w przypadku ustalania opłaty exit fee należą:

metody dochodowe oparte o dyskontowanie przyszłych korzyści ekonomicznych,

metody odkosztowe.

Wytyczne OECD wskazują, że szczególnie przydatne na potrzeby cen transferowych są metody dochodowe oparte o dyskontowanie przyszłych korzyści ekonomicznych (np. metoda zdyskontowanych przepływów pieniężnych, ang. discounted cash flows).

Najczęściej stosowaną metodą dochodową wyceny wartości niematerialnych w postaci marki, znaku towarowego, patentu czy know-how jest metoda zwolnień z opłat licencyjnych (ang. relief from royalty method). Natomiast w przypadku umownych i pozaumownych relacji z klientami i odnośnych powiązań z klientami zastosowanie znajduje metoda MPEEM (Multi Period Excess Earnings Method).

Poznaj zespół ekspertów CMT Advisory, którzy posiadają doświadczenie w zakresie wycen exit fee

dr Piotr Stobiecki
dr Piotr Stobiecki

Nadzoruje zespół, który odpowiada za realizację procesów transakcyjnych M&A ze szczególnym naciskiem na projekty dotyczące sprzedaży przedsiębiorstw oraz pozyskiwania inwestorów. Zapewnia również wsparcie w obszarze nadzoru właścicielskiego.

Doktor nauk ekonomicznych, wieloletni wykładowca akademicki w Katedrze Inwestycji i Rynków Kapitałowych Przedsiębiorstw na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Współzałożyciel i Prezes CMT Advisory. Pełni funkcje członka rad nadzorczych w licznych spółkach kapitałowych.

dr hab. Maciej Stradomski, prof. UEP
dr hab. Maciej Stradomski, prof. UEP

Nadzoruje i wspiera zespół realizujący projekty dotyczące restrukturyzacji przedsiębiorstw. Specjalizuje się w obszarach finansów przedsiębiorstw, nadzoru właścicielskiego oraz transakcjach M&A - ze szczególnym naciskiem na doradztwo w zakresie strategii akwizycyjnych i pozyskiwania finansowania.

Doktor habilitowany finansów, wykładowca i profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, na którym pełnił funkcję Kierownika Katedry Inwestycji i Rynków Kapitałowych. Od lat związany z bankowością, funduszem private equity oraz branżą doradczą. Współzałożyciel i Członek Zarządu CMT Advisory. Wchodzi w skład licznych rad nadzorczych spółek kapitałowych. Dyrektor Rady Programowej Instytutu Biznesu Rodzinnego.

dr Dariusz Zawadka
dr Dariusz Zawadka

Odpowiada za nadzór i realizację projektów dotyczących transakcji fuzji i przejęć, w tym doradztwa na rzecz strony sprzedającej oraz kupującej. Specjalizuje się również w obszarach wykupów właścicielskich oraz wycen spółek i modelowaniu finansowym.

Doktor nauk o finansach przez lata związany z Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu, na którym w latach 2013-2021 pełnił funkcję adiunkta w Katedrze Inwestycji i Rynków Kapitałowych. Kształcił się również na Harvard University oraz London School of Economics. Makler papierów wartościowych i giełd wraz z uprawnieniami dotyczącymi doradztwa inwestycyjnego. Wykładał w Szkole Giełdowej organizowanej przez GPW S.A.

Paweł Łągwa
Paweł Łągwa

Realizuje procesy transakcyjne M&A, w których zapewnia doradztwo zarówno po stronie sprzedających jak i kupujących. Specjalizuje się w pozyskiwaniu inwestorów, negocjacjach oraz corporate finace. W obszarze jego aktywności znajdują się również projekty związane z wycenami spółek i aktywów oraz wykupem wspólników.

Z branżą doradczą związany już od czasu studiów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Obecnie – Partner CMT Advisory, a także członek rady nadzorczej w Decomonkey Sp. z o.o. oraz STX Next Sp. z o.o.

dr Przemysław Grobelny, CFA
dr Przemysław Grobelny, CFA

Odpowiada za obszar finansów przedsiębiorstw, współpracę z instytucjami finansowymi oraz transakcje fuzji i przejęć. Wspiera przedsiębiorców w planowaniu finansowym, ustalaniu wartości rynkowych kluczowych aktywów oraz wdrażaniu systemów nadzorczych i planów naprawczych. Do obszarów jego aktywności należy również sporządzanie opinii eksperckich na potrzeby sporów sądowych i arbitrażowych oraz doradztwo finansowe w postępowaniach restrukturyzacyjnych.

Z branżą doradztwa finansowego związany od ponad dziesięciu lat. Wykształcenie zdobywał na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu (na specjalnościach Zarządzania Inwestycjami i Nieruchomościami oraz Inwestycji Kapitałowych i Strategii Finansowych Przedsiębiorstwa) oraz na Athens University of Economics and Business. Doktor nauk o finansach od 2018 roku oraz posiadacz prestiżowego, międzynarodowego tytułu zawodowego biegłego analityka finansowego – CFA (Chartered Financial Analyst).

Maciej Zając
Maciej Zając

Partner CMT Advisory, który nadzoruje i realizuje projekty z obszarów transakcji M&A jako doradca strony sprzedającej lub kupującej. Zapewnia również wsparcie w ramach doradztwa gospodarczego oraz restrukturyzacji i reorganizacji przedsiębiorstw, w tym podczas postępowań układowych oraz sanacyjnych.

Kompetencje związane z branżą doradczą zdobywa od czasów studiów magisterskich na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. W międzyczasie ukończył studia doktoranckie w ramach Katedry Inwestycji i Rynków Kapitałowych na tej samej uczelni.

Marta Latoń (Pszczółkowska)
Marta Latoń (Pszczółkowska)

Odpowiada za realizację projektów transakcyjnych M&A, w tym doradztwo w procesach inwestycyjnych oraz dezinwestycyjnych na rynku prywatnym (transakcje nabywania oraz sprzedaży przedsiębiorstw). W obszarze jej działalności znajdują się również wyceny przedsiębiorstw oraz aktywów niematerialnych, m.in. wyceny znaków towarowych, a także wyceny instrumentów dłużnych (obligacji).

Od czasów studenckich związana z branżą doradczą oraz CMT Advisory. Ukończyła Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu na specjalności Inwestycje Kapitałowe i Strategie Finansowe Przedsiębiorstwa. Aktualnie przygotowuje się do ostatniego etapu egzaminu uprawniającego do posługiwania się prestiżowym tytułem CFA (Chartered Financial Analyst).

Jakub Multański
Jakub Multański

Realizuje projekty z obszaru corporate finance, gdzie dokonuje wycen przedsiębiorstw i wartości niematerialnych i prawnych oraz sporządza opinie ekonomiczne na potrzeby sporów gospodarczych. Jest również członkiem zespołu zajmującego się transakcjami M&A.

Z CMT Advisory związany od czasów studenckich. Wykształcenie zdobywał na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, na specjalności Inwestycje Kapitałowe i Strategie Finansowe Przedsiębiorstwa.

Karolina Kawka
Karolina Kawka

Zapewnia wsparcie w obszarach modelowania finansowego, budżetowania oraz sporządzania wycen przedsiębiorstw i składników ich majątku. Realizuje również projekty dotyczące transakcji M&A, przygotowywania opinii na potrzeby sporów gospodarczych, wykonywania testów na utratę wartości aktywów oraz nadzoru właścicielskiego.

Z branżą doradczą związana od czasów studenckich. Wykształcenie zdobywała na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu na specjalności Inwestycje Kapitałowe i Strategie Finansowe Przedsiębiorstw.

dr Mateusz Mikutowski
dr Mateusz Mikutowski

Wspiera przedsiębiorców w realizacji procesów transakcyjnych M&A po stronie nabywcy lub sprzedawcy.

W obszarze jego działań znajdują się także wyceny wartości niematerialnych i prawnych, wyceny portfeli wierzytelności oraz tworzenie modeli finansowych.

W branży doradczej praktykę zdobywa od czasów studenckich. Doktor Nauk Społecznych w Dyscyplinie Ekonomia i Finanse. Adiunkt Katedry Inwestycji i Rynków Finansowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Michał Malarski
Michał Malarski

Zapewnia wsparcie w obszarach transakcji M&A, wycen przedsiębiorstw i składników ich majątków oraz w zakresie doradztwa restrukturyzacyjnego. Realizuje projekty dotyczące transakcji sprzedaży oraz kupna przedsiębiorstw, wycen oraz sporządzania specjalistycznych opinii ekonomicznych. Menedżer w zespole odpowiedzialnym m.in. za procesy M&A oraz postępowania restrukturyzacyjne.

W CMT Advisory od czasu studiów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, gdzie uzyskał wykształcenie na kierunku o specjalizacji Inwestycje Kapitałowe i Strategie Finansowe Przedsiębiorstw. Obecnie przygotowuje się do III etapu egzaminu CFA (Chartered Financial Analyst).

Kacper Kostaniak
Kacper Kostaniak

Absolwent specjalności Inwestycje Kapitałowe i Strategie Finansowe Przedsiębiorstw na na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

Aktualnie przygotowuje się do egzaminu zawodowego ACCA (Association of Chartered Certified Accountants). Posiada doświadczenie w realizacji projektów związanych z modelowaniem finansowym, sporządzaniem planów restrukturyzacyjnych, analiza rynku i transakcjami M&A.

Gracjan Czajka
Gracjan Czajka

Realizuje projekty związane z wycenami przedsiębiorstw, modelowaniem finansowym, transakcjami M&A, oceną ryzyka kredytowego przedsiębiorstw oraz przeprowadzaniem analiz rynkowych.

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Ukończył Kierunek na specjalności Rachunkowość i Zarządzanie Finansami ACCA.

Napisz do nas

Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby związane z wycenami exit fee

Poznaj zakres naszego wsparcia i metody stosowane przez zespół ekspertów CMT Advisory.

Napisz do nas

lub zadzwoń: +48 61 855 30 10POKAŻ NUMER

CMT Advisory - profesjonalne wyceny i opinie ekonomiczne

W zakresie wycen przedsiębiorstw i ich aktywów CMT Advisory świadczy również usługi m.in.:

Strona główna
Doradztwo transakcyjne M&A Nasze doświadczenie w obszarze M&A Co zyskujesz Sprzedaż firmy Pozyskanie inwestora Przejęcia firm Pozyskiwanie finansowania Wykupy właścicielskie
Corporate finance Doradztwo restrukturyzacyjne, restrukturyzacja firmy Modele finansowe i budżety Przygotowywanie biznesplanów Due diligence portfela wierzytelności Analiza modeli wyceny i modeli utraty wartości wierzytelności Doradztwo w zakresie sprzedaży wierzytelności
Wyceny i opinie Wycena przedsiębiorstwa, udziałów lub akcji Wycena zorganizowanej części przedsiębiorstwa Wycena znaku towarowego, marki i praw majątkowych Wycena know-how, technologii i patentów Wycena domen internetowych i oprogramowania Wycena umów i relacji z klientami Wycena portfela wierzytelności Wycena obligacji Wycena exit fee Fairness opinion Opinie o wartości na potrzeby sporów gospodarczych, wycena szkody majątkowej Testy na utratę wartości aktywów i alokacja ceny nabycia (PPA)
Ceny transferowe (transakcyjne) dokumentacje i analizy Identyfikacja obowiązku dokumentacyjnego Dokumentacje podatkowe local file i master file Analiza porównawcza (benchmarkingowa) Polityka cen transferowych Uprzednie porozumienia cenowe APA Analiza możliwości zastosowania Safe Harbour Ceny transferowe - szkolenie
Family office Zarządzanie inwestycjami i majątkiem Strategia rozwoju firmy Sukcesja, transfer międzypokoleniowy majątku Doradztwo podatkowe - księgowość, podatki Nadzór właścicielski i bieżąca sprawozdawczość Zewnętrzny dyrektor finansowy
Wartości Kim jesteśmy Blog Kariera Kontakt

Masz jakieś pytania?
Skontaktuj się

Zadaj pytanie

tel.: 61 855 30 10

mail: