Test na utratę wartości wg MSR 36 oraz alokacja ceny nabycia (PPA)
Z praktyki CMT wynika, iż wiele spółek publicznych tworzy grupy kapitałowe złożone z jednostek zależnych i stowarzyszonych. Co więcej, na przestrzeni lat dokonują one przejęć innych podmiotów, transakcji nabycia, aportów bądź transferów, w wyniku czego wykazują w swoich sprawozdaniach wartość firmy, znaki towarowe, licencje, patenty i inne wartości niematerialne. Wszystkie wymienione aktywa wymagają testu na utratę ich wartości.
Kiedy sporządza się test na utratę wartości aktywów?
Obowiązek przeprowadzenia testu na utratę wartości nakłada Międzynarodowy Standard Rachunkowości 36. Zgodnie z MSR 36 test powinien zostać sporządzony dla:
- wartości firmy powstałej w wyniku przejęcia przedsiębiorstwa,
- wartości akcji lub udziałów w podmiotach zależnych lub stowarzyszonych,
- wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania, np. znaków towarów, receptur i innych autorskich praw majątkowych ujętych w bilansie w efekcie nabycia lub aportu,
- wszystkich innych rodzajów aktywów (z pewnymi włączeniami uregulowanymi w innych MSR), jeżeli zachodzą uzasadnione przesłanki, że mogła nastąpić utrata wartości tych aktywów.
Test na utratę wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania oraz test na utratę wartości firmy należy przeprowadzać co roku, niezależnie od wystąpienia przesłanek utraty wartości tych aktywów.
Zespół CMT posiada wieloletnie doświadczenie przy sporządzaniu testów na utratę wartości firmy, akcji i udziałów oraz wartości niematerialnych dla spółek publicznych i przedsiębiorstw rodzinnych. Pomożemy zidentyfikować potrzebę i sprawnie przygotować niezbędną dokumentacje zgodnie z najwyższymi standardami.
Alokacja ceny nabycia (PPA - Purchase Price Alocation)
Spółki sporządzające swoje sprawozdania finansowe zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF), są zobowiązane do ujęcia aktywów, zobowiązań oraz zobowiązań warunkowych jednostki przejmowanej według ich wartości godziwej na dzień przejęcia.
Alokacja ceny nabycia to proces identyfikacji, wyceny i ujawnienia składników majątku nabytych w wyniku połączenia jednostek gospodarczych. Jest to kluczowy krok, który umożliwia spółkom przejmującym dokładne odzwierciedlenie wartości nabytych aktywów w swoich sprawozdaniach finansowych, co ma istotny wpływ na dokładność i rzetelność.
Wycena aktywów niematerialnych w procesie alokacji ceny nabycia (PPA)
Kluczowym elementem procesu alokacji ceny nabycia jest identyfikacja i wycena aktywów niematerialnych, takich jak:
- znaki towarowe,
- marki,
- relacje z klientami,
- patenty,
- domeny internetowe.
Te składniki majątku często nie są widoczne na pierwszy rzut oka, a mają znaczący wpływ na budowanie wartości przedsiębiorstwa. Poprzez właściwe przeprowadzenie procesu PPA, spółka przejmująca może dokładnie odzwierciedlić wartość nabytych aktywów w swoich sprawozdaniach finansowych, zapewniając transparentność i wiarygodność informacji dla wszystkich interesariuszy.
CMT Advisory to zespół znakomitych ekspertów specjalizujących się m.in. w realizacji testów na utratę wartości aktywów oraz alokacji ceny nabycia (PPA)
Nawiąż z nami kontakt w sprawie testu na utratę wartości aktywów oraz alokacji ceny nabycia
Poznaj zakres naszego wsparcia i metody stosowane przez zespół ekspertów CMT Advisory.
lub zadzwoń: +48 61 855 30 10POKAŻ NUMER
CMT Advisory - profesjonalne wyceny i opinie ekonomiczne