Wycena przedsiębiorstwa

Motywy sporządzania wyceny przedsiębiorstw oraz nasze podejście do określania ich wartości
Wyceny przedsiębiorstwa, udziałów lub akcji dokonuje się między innymi na potrzeby:
transakcji sprzedaży,
darowizny,
połączenia, podziału, nabycia bądź sprzedaży firmy,
zmiany formy prawnej,
restrukturyzacji,
zmiany struktury własnościowej dla właściciela,
określenia parytetów wymiany udziałów lub akcji,
wniesienia aktywów do fundacji rodzinnej.
Do każdego projektu podchodzimy indywidualnie i kompleksowo, stąd na początku współpracy niezmiernie istotne jest poznanie specyfiki danego przedsiębiorstwa oraz określenie celu wyceny. Na podstawie analizy rynku oraz aktualnej sytuacji finansowo – majątkowej podmiotu dobieramy odpowiednią metodę wyceny oraz określamy szczegółowe zapotrzebowanie informacyjne.
Po zebraniu i analizie wszystkich danych sporządzamy wycenę przedsiębiorstwa. Ostatnim etapem procesu jest prezentacja wyników Klientowi oraz przekazanie raportu z wyceny.
Wycena przedsiębiorstwa i mienia wnoszonego do fundacji rodzinnej
W przypadku fundacji rodzinnej istnieją dwa powody, dla których należy pamiętać o sporządzeniu wyceny przedsiębiorstwa, wyceny udziałów lub akcji, a także wykonaniu wycen innych aktywów wnoszonych do firmy rodzinnej.
- Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o fundacji rodzinnej, fundator jest zobowiązany, aby przygotować spis mienia, jakie wnosi do tworzonej fundacji rodzinnej. Co więcej, powinien on określić wartość tego mienia według wartości rynkowej. Wskazuje na to art. 19 ust. 1 ustawy.
- Rynkowa wartość mienia wniesionego do fundacji rodzinnej będzie również pomocna w przypadku obliczania wartości zwolnienia w PIT świadczeń, jakie będą wypłacane przez fundację rodzinną jej beneficjentom, a wśród nich fundatorowi. W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z fundacją jednego fundatora takie zwolnienie przysługuje fundatorowi oraz jego bliskim w proporcji, w jakiej pozostaje suma wartości składników mienia wniesionego do fundacji rodzinnej przez fundatora i jego osoby bliskie do wartości całego mienia wniesionego do fundacji. Istnieją scenariusze w których niewłaściwie określona wartość mienia może zaburzyć wspomnianą proporcję i prowadzić do ryzyka zakwestionowania zwolnienia przez organy podatkowe. Taka sytuacja może mieć miejsc w przypadku, gdy do fundacji jednego fundatora zostanie wniesione mienie kogoś z dalszej rodziny lub osób niespokrewnionych.
Metody wyceny przedsiębiorstwa
Do wyznaczenia wartości godziwej firmy stosowane są trzy grupy metod wyceny:
Metody majątkowe
Metody majątkowe oparte są na oszacowaniu wartości poszczególnych składników majątku. W zależności od celu wyceny firmy stosowane są adekwatne standardy wartości (między innymi wartość księgowa, rynkowa, likwidacyjna).
Metody porównawcze
Metody porównawcze stanowią odniesienie wartości wycenianego przedsiębiorstwa do porównywalnych spółek publicznych lub porównywalnych historycznych transakcji na podstawie odpowiednio dobranych mnożników.
Metody dochodowe
Wycena firmy metodą dochodową polega na sprowadzeniu przyszłych przepływów środków pieniężnych generowanych przez przedsiębiorstwo do wartości na dzień wyceny.
Poznaj zespół naszych ekspertów odpowiedzialnych między innymi za realizację projektów dotyczących wycen przedsiębiorstw oraz wycen udziałów lub akcji
Skontaktuj się z nami w sprawie wyceny przedsiębiorstwa.
Nasi eksperci odpowiedzą na wszystkie pytania i przygotują ofertę z uwzględnieniem Twoich potrzeb.
lub zadzwoń: +48 61 855 30 10POKAŻ NUMER
Sprawdź również inne elementy naszej oferty.
W zakresie wycen, w tym również wycen wartości niematerialnej i prawnej oferujemy wsparcie w następujących obszarach:
Wycena zorganizowanej części przedsiębiorstwa
Wycena znaku towarowego, marki i praw majątkowych
Wycena know-how, technologii i patentów
Wycena domen internetowych i oprogramowania
Wycena umów i relacji z klientami
Wycena portfela wierzytelności
Wycena obligacji
Wycena exit fee
Testy na utratę wartości aktywów i alokacja ceny nabycia (PPA)