Change of control clause
26 stycznia 2022
Co oznacza change of control clause?
Stanowi tzw. klauzulę zmiany kontroli uwzględnianą w niektórych umowach między kontrahentami (np. umowach z instytucjami finansowymi lub kluczowymi kontrahentami), regulującą wzajemne prawa i obowiązki stron umowy na wypadek zmiany struktury własności jednej ze stron kontraktu. Wskazana klauzula często wprowadza wymaganie uzyskania zgody danego kontrahenta (strony umowy, w której wskazana jest klauzula „change of control”) przed dokonaniem transakcji przeniesienia własności pakietu udziałów bądź akcji lub utworzenia nowych udziałów jak również emisji akcji. W wyniku złamania klauzuli możliwe jest rozwiązanie umowy z danym kontrahentem (bez konieczności respektowania okresu wypowiedzenia), co może negatywnie wpłynąć na sytuację finansową danego przedsiębiorstwa. Przykładowe konsekwencje:
- w przypadku umowy z bankiem lub inną instytucją finansującą złamanie klauzuli może wiązać się z natychmiastową wymagalnością spłaty całego zobowiązania, co najczęściej znacząco pogorszy sytuację finansową przedsiębiorstwa,
- w przypadku umowy z kluczowym kontrahentem nagłe rozwiązanie umowy może oznaczać co najmniej tymczasowy spadek sprzedaży i rentowności działalności aż do momentu zawarcia kolejnych umów zastępujących danego kontrahenta.
Szczegółowy zakres klauzuli, w tym doprecyzowanie okoliczności zmiany kontroli oraz konsekwencje złamania klauzuli, mogą być ustalane indywidualnie między stronami danej umowy. Omawiana klauzula nie jest elementem umów transakcyjnych, lecz może pojawić się w zawieranych znacznie wcześniej umowach handlowych lub finansowych, które obowiązują na dzień transakcji. W kontekście transakcji M&A klauzula „change of control” może stanowić ograniczenie w przeniesieniu udziałów bądź akcji przedsiębiorstwa z uwagi na negatywny wpływ złamania klauzuli na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Występowanie tego typu zapisów nie zamyka drogi do sprzedaży jak również nabycia udziałów będącego stroną umowy zawierającej omawianą klauzulę, jednak najczęściej dojście do skutku transakcji będzie warunkowane uzyskaniem zgody kontrahenta na zmiany w strukturze własności przedsiębiorstwa – targetu.
Polecamy też: