
Gun jumping
23 lutego 2023
Czym jest gun jumping w transakcjach M&A?
W przypadku spółek spełniających kryteria obowiązku uzyskania zgody UOKiK lub innego urzędu antymonopolowego odpowiednego dla kraju działalności, strony transakcji zobowiązane są do zachowania obowiązku standstill, czyli wstrzymania transakcji do czasu wydania zgody. Istotnym zagrożeniem w trakcie okresu poprzedzającego closing jest zatem zbyt wczesne przystąpienie do procesu integracji przedsiębiorstw. Takie działanie nazywane jest gun jumpingiem i wiąże się z ryzykiem nałożenia na spółkę kar pieniężnych.
Za przejaw gun jumpingu może zostać uznane między innymi wyznaczanie nowych członków zarządu przejmowanego przedsiębiorstwa przez spółkę przejmującą czy ingerowanie przez spółkę przejmującą w strategię biznesową spółki przejmowanej.
W celu uniknięcia podejrzeń o gun jumping należy zachować zasadę normalnego toku prowadzenia działalności spółki, a więc kontynuować działania marketingowe pod istniejąca marką, prowadzić sprzedaż i rozwój swojego portfolio produktów, a jeżeli stroną przejmującą jest konkurent spółki nie unikać bezpośredniej konkurencji z danym podmiotem. Strony transakcji nie powinny również wzajemnie uczestniczyć w zebraniach zarządu oraz wspólnie koordynować swoich działań sprzedażowych.