Restrukturyzacje i upadłości: dane, trendy i ciekawostki – marzec 2025
Do połowy marca tego roku już ponad 1000 przedsiębiorstw skorzystało z instrumentów prawa restrukturyzacyjnego. Dane za styczeń i luty pokazują wzrost liczby postępowań restrukturyzacyjnych oraz ogłoszonych upadłości firm w porównaniu do analogicznego okresu w dwóch poprzednich latach. Według stanu na koniec lutego 2025 r. otwarto 836 postępowań restrukturyzacyjnych, co stanowi wzrost o 11% w porównaniu z 2024 r. oraz o 29% w stosunku do 2023 r.
Restrukturyzacje w okresie styczeń–luty 2025 roku
- 371 układów zatwierdzono a w przypadku 98 – sąd odmówił zatwierdzenia
- 124 układy uchylono a w 7 przypadkach sąd stwierdził wykonanie układu
Udział spółek prawa handlowego w ogółu firm w restrukturyzacji wynosił 24% i był o 1 p.pr. wyższy w porównaniu do poprzedniego roku. Ogłoszono 80 upadłości firm, co oznacza wzrost o 25% w porównaniu z rokiem 2024 oraz o 45% względem roku 2023. Co ciekawe, tylko 18% przedsiębiorstw wobec których ogłoszono upadłość podjęło wcześniej próbę restrukturyzacji zadłużenia. Najwięcej upadłości dotyczyło przedsiębiorstw produkcyjnych (33%), działających w branży handlowej (20%), budownictwie (11%) i transporcie (10%). Ponad połowa firm w upadłości działała na rynku ponad 10 lat – 56%, od 4 do l0 lat – 32% i pozostałe 12% do 3 lat.
Do 15 marca 93 firmy złożyły wnioski o otwarcie postępowania sądowego (49 wniosków – przyśpieszone postępowanie układowe, 30 – postępowanie sanacyjne i pozostałe 14 postępowanie układowe). Dla porównania w 2024 r. liczba wniosków w analizowanym okresie była niższa o zaledwie 6%. Istotnie wzrosła liczba przedsiębiorstw, korzystających z postępowania o zatwierdzenie układu, co widać na zaprezentowanym wykresie. Liczba przedsiębiorstw korzystających z postępowania o zatwierdzenie układu istotnie wzrosła, co wyraźnie widać na zaprezentowanym wykresie.
Nowości ze świata przygotowanej likwidacji (pre-pack)
W styczniu F.B.I. TASBUD Spółka Akcyjna złożyła aktualizację wniosku z września 2024 r. o zatwierdzenie warunków sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa na rzecz nabywcy za cenę 18 mln zł. W dniu 27 stycznia wierzyciel spółki OPTIMA PROPERTY Sp. z o. o. złożył wniosek o zatwierdzenie warunków sprzedaży przedsiębiorstwa dłużnika lub składników majątkowych stanowiących znaczną część przedsiębiorstwa (nieruchomości i grunty). W sprawie o ogłoszenie upadłości dłużniczki RJ-Meluzyna Sp. z o. o. został złożony wniosek o zatwierdzenie warunków sprzedaży składników majątkowych stanowiących znaczną część przedsiębiorstwa oraz w sprawie o ogłoszenie upadłości Szarma Sp. z.o.o. wniosek o zatwierdzenie warunków sprzedaży całego przedsiębiorstwa. W lutym uprawomocniło się również postanowienie o ogłoszeniu upadłości i zatwierdzeniu warunków sprzedaży przedsiębiorstwa NANOPURE Sp. z o.o. za bardzo dokładnie wyliczoną cenę – 257 628 zł 43 gr.