Ubezpieczenie zapewnień i oświadczeń (representations and warranties) – sposób na ograniczenie ryzyka sprzedającego
19 sierpnia 2021
Często stosowanym w praktyce transakcyjnej narzędziem jest ubezpieczanie odpowiedzialności sprzedającego za złożone przez niego zapewnienia i oświadczenia, tzw. ubezpieczenie repów (R&W).
Praktycznie w każdej transakcji, inwestor oczekuje od sprzedającego złożenia oświadczeń i zapewnień, które są narzędziem zabezpieczającym kupującego przed ryzykami i niespodziewanymi konsekwencjami mogącymi wypłynąć po transakcji. W przypadku pojawienia się okoliczności złamania zapewnień i oświadczeń, sprzedający jest zobowiązany do pokrycia szkody na rzecz inwestora. Przykładem może być kara umowna od kontrahenta bądź negatywny wynik kontroli podatkowej dotyczącej okresu przed transakcją.
Ubezpieczenie oświadczeń i zapewnień, tzw. repów (z ang. representations and warranties) polega na przeniesieniu na osobę trzecią, w tym przypadku ubezpieczyciela, ryzyka związanego z nieprawidłowością zapewnień sprzedającego. Może być zawarte zarówno przez stronę sprzedającą, jak i kupującą.
Ubezpieczanie chroni sprzedającego przed odpowiedzialnością wobec strony kupującej za naruszenie oświadczeń i zapewnień. Ubezpieczyciel może wypłacić należne odszkodowanie bezpośrednio kupującemu albo zwrócić sprzedającemu kwotę, która została przez niego wypłacona z tego tytułu. Strona sprzedająca najczęściej decyduje się na ubezpieczenie repów, kiedy chce ograniczyć ryzyko potencjalnego pokrywania roszczeń na rzecz inwestora z tytułu złamania oświadczeń i zapewnień (repów).
Ubezpieczenie jest udzielane przez wyspecjalizowanych w tym zakresie ubezpieczycieli. Ze względu na specyfikę przedmiotu ubezpieczenia, ubezpieczyciel oczekuje przedstawienia raportów z due diligence bądź przeprowadza własną ocenę analizowanej transakcji. Przedmiotem ubezpieczenia mogą być wszystkie (z pewnymi włączeniami) zapewnienia sprzedającego lub ich część. Zazwyczaj ubezpieczenie sprowadza się do wybranych kwestii, np. podatkowych, sporów sądowych, ochrony środowiska itp. Jednocześnie ubezpieczyciele kierują się polityką, na podstawie której wyłączają określone obszary z ubezpieczenia (np. ceny transferowe).
Sładka za ubezpieczenie ustalana jest indywidualnie z ubezpieczycielem i jest określana w odniesieniu do wartości transakcji.
Polecamy też: