Czym są usługi o niskiej wartości dodanej – Q&A Ceny transferowe
Usługi o niskiej wartości dodanej, to usługi wspierające podstawą działalność przedsiębiorstw. Są to usługi powszechnie dostępne na rynku, które nie tworzą wysokiej wartości dodanej.
W załączniku nr 6 do Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz załączniku nr 4 do Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych został przedstawiony wykaz usług o niskiej wartości dodanej. Wykaz ten nie ma jednak charakteru katalogu zamkniętego. Decyzja dotycząca kwalifikacji konkretnej transakcji jako usługi o niskiej wartości dodanej należy więc do podatnika, jednak powinna ona zostać podjęta na podstawie wiarygodnych argumentów uzasadniających kwalifikację danej usługi do wymienionych w załączniku do ustawy kategorii.
Aby usługa została uznana za usługę o niskiej wartości dodanej musi ponadto spełniać łącznie warunki:
- ma charakter usług wspomagających działalność gospodarczą usługobiorcy,
- nie stanowi głównego przedmiotu działalności grupy podmiotów powiązanych,
- wartość tej usługi świadczonej na rzecz podmiotów niepowiązanych przez usługodawcę nie przekracza 2% wartości tych usług świadczonych łącznie na rzecz podmiotów powiązanych i niepowiązanych,
- nie jest przedmiotem odprzedaży przez usługobiorcę z wyłączeniem usług określonych w art. 11n pkt.10.
Transakcje kontrolowane stanowiące usługi o niskiej wartości dodanej nie są objęte obowiązkiem sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych (Local File), a ponadto organ podatkowy odstępuje od określenia dochodu (straty) podatnika w zakresie wysokości narzutu na kosztach tych usług, jeśli łącznie spełnione są warunki:
- narzut na kosztach tych usług został ustalony przy wykorzystaniu metody koszt plus lub marży transakcyjnej netto, i wynosi:
- nie więcej niż 5% kosztów – w przypadku nabycia usług,
- nie mniej niż 5% kosztów – w przypadku świadczenia usług.
- usługodawca nie jest podmiotem mającym miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową (tzw. raju podatkowym),
- usługobiorca posiada kalkulację obejmującą: rodzaj i wysokość kosztów uwzględnionych w kalkulacji, sposób zastosowania i uzasadnienie wyboru kluczy alokacji dla wszystkich podmiotów powiązanych korzystających z usług, opis transakcji, w tym analizę funkcji, ryzyk i aktywów.