6 cech przedsiębiorstw, na które zwracają uwagę fundusze typu private equity
22 lipca 2022
Dynamika transakcyjna na rynku M&A napędzana jest w dużej mierze poprzez aktywność funduszy private equity (PE). Dla przedsiębiorstw, które decydują się na współpracę z inwestorem finansowym, może być to najlepsza droga do dalszego rozwoju i osiągnięcia przewagi konkurencyjnej. Jest to szczególnie istotne w przypadku firm działających w szybko rozwijających się sektorach z potencjałem na skalowanie biznesu i osiągnięcie jeszcze większych zysków w przyszłości.
Jak sprawić, aby przedsiębiorstwo było atrakcyjne z perspektywy funduszy private equity? Warto zacząć od identyfikacji i wprowadzenia usprawnień w tych obszarach, które szczególnie interesują potencjalnego inwestora finansowego. Poniżej prezentujemy 6 z nich.
Z kim chcą pracować fundusze private equity, czyli mocny zespół zarządzający i kluczowe osoby w firmie
Fundusze PE stawiają na perspektywiczne biznesy i dobre wyniki finansowe, jednak muszą mieć pewność, że firma napędzana jest przez doświadczone osoby, które zrealizują aktualne i planowane cele. Takie podejście związane jest z horyzontem inwestycyjnym funduszy, który obejmuje z reguły od 3 do 5 lat. W momencie inwestycji w daną spółką fundusz jest zorientowany na tzw. exit czyli dezinwestycję. Dla osiągniecia tego głównego celu konieczne jest wspólne zaangażowanie przedstawicieli funduszu, kluczowych osób przedsiębiorstwa, ale również specjalistów z niższych szczebli zarządzania (tzw. second level of management), zwłaszcza jeśli firma działa w niszowej branży. Inwestorzy PE pragną także wiedzieć, czy osoby pełniące funkcje np. prezesa lub dyrektora finansowego w nabywanym przedsiębiorstwie są odpowiednio kompetentne i zdolne do rozwoju firmy u boku inwestora.
Liczą się nie tylko źródła zysków, ale również jakość dochodów
Fundusze PE preferują obecność przychodów powtarzalnych (tzw. recurring revenue). O tego rodzaju przychodach możemy mówić wówczas, kiedy wielokrotnie, w regularnych odstępach czasowych, firma odnotowuje sprzedaż związaną z tym samym produktem lub usługą. Doskonałym przykładem przychodu powtarzalnego są usługi i produkty świadczone przez firmy działające w modelu SaaS (software-as-a-service). Przy powtarzających się przychodach cyklicznych inwestorzy szukają m.in.: solidnego, corocznego i miesięcznego wskaźnika przychodów, niskiego wskaźnika migracji klientów, niskich kosztów pozyskania klienta oraz wysokiego wskaźnika związanego z obecnością stałych klientów. Powtarzalność przychodów stanowi dla funduszy najlepszy dowód na to, że biznes jest stabilny, a jego rozwój nie jest dziełem przypadku tylko przemyślanych i konsekwentnych działań.
Pozycja lidera czyli to, co szczególnie lubią fundusze private equity
Fundusze PE interesują firmy, które działają w perspektywicznych branżach i sektorach, posiadają określone przewagi konkurencyjne lub są liderami na danym rynku. Jeśli chodzi o pozycję lidera, to z reguły oznacza ona także, że fundusze private equity będą skłonne zapłacić więcej za takie przedsiębiorstwo.
Czy istnieją szanse na rozszerzenie inwestycji i szybszy wzrost?
Fundusze PE działają pod presją efektywnego wykorzystania funduszy pochodzących od ich inwestorów. Z myślą o szybszym wzroście i wyższym zwrocie z inwestycji są w stanie dokapitalizować spółkę nawet po transakcji. Może to odbywać się poprzez budowę nowej linii produkcyjnej, przejęcie innej firmy, czy też rozwój działu sprzedaży. Taki potencjał również może być brany pod kątem oceny atrakcyjności przedsiębiorstwa.
Branża i trendy w robicie zainteresowań funduszy private equity
Rozkwit określonej branży oraz zauważalne szanse na jej dalszy wzrost również przyciągają inwestorów PE. Ogromną rolę odgrywają tutaj czynniki makroekonomiczne oraz rosnące znaczenia trendów. Tym ostatnim fundusze PE przyglądają się ze szczególną uwagą. Przykładem niech będą firmy działające w obszarze leisure & sport, które od dłuższego czasu, zwłaszcza po okresie pandemii, cieszą się zainteresowaniem inwestorów. Ożywienie transakcyjne widoczne jest również w obszarach medtech oraz, nieprzerwanie od kilku lat, w sektorze IT, który odpowiada na zapotrzebowanie związane z trendem digitalizacji, rozwojem chmury obliczeniowej i sztucznej inteligencji. Nie można przy tym zapomnieć o branży e-commerce oraz sektorze spożywczym skoncentrowanym na produktach ekologicznych i wegańskich.
Odrębnym zagadnieniem jest natomiast konsolidacja w ramach branży. Tam gdzie wciąż istnieje potencjał do koncentracji konkretnego sektora rynku, z pewnością pojawią się inwestorzy, a wśród nich fundusze private equity.
Zdywersyfikowana baza klientów
Zróżnicowana baza klientów postrzegana jest przez inwestorów bardzo korzystnie. W pierwszej kolejności daje ona firmie stabilność oraz pomaga zdywersyfikować ryzyko. Nawet w przypadku utraty kilku klientów biznes powinien pozostać niezachwiany. Co więcej, odpowiedni poziom zróżnicowania klientów daje jeszcze więcej szans na szybszy wzrost firmy.
Przedstawione zagadnienia to zaledwie wycinek tego, na co zwracają uwagę inwestorzy PE, jednak w większości przypadków to właśnie te kwestie mogą odegrać znaczącą rolę w kontekście decyzji funduszu o inwestowaniu lub nie w daną firmę. W osobnym artykule analizujemy, czym charakteryzują się przedsiębiorstwa atrakcyjne dla inwestorów.
Polecamy też: