Słownik M&A w praktyce – wyjaśniamy terminy transakcyjne
11 stycznia 2022
Przypadłością, która charakteryzuje świat profesjonalistów, bywa obecność swoistego żargonu odpowiedniego dla konkretnej branży czy specjalizacji. Nie inaczej jest w przypadku doradców M&A.
Z dużą swobodą posługujemy się znaczną ilością obcobrzmiących zwrotów, które podczas realizacji procesów transakcyjnych mają precyzyjnie określone znaczenie. Takie podejście daje nam komfort podczas trwania projektu oraz ułatwia rozmowy, zwłaszcza z innymi doradcami, dotyczące m.in. ustalania warunków transakcji, prowadzenie negocjacji oraz tworzenie dokumentacji. Wszak nie każdy z anglojęzycznych terminów stosowanych przez doradców na całym świecie, posiada swój odpowiednik w języku polskim.
Dlaczego stworzyliśmy słownik M&A w praktyce?
Ponieważ to co ułatwia prace doradcom M&A, bywa problematyczne dla ich klientów, którzy na potrzeby przedsięwzięcia związanego ze sprzedażą bądź kupnem firmy zmuszeni są niejako, aby zaznajomić się ze znaczeniem poszczególnych haseł i definicji. Właśnie z tego powodu postanowiliśmy opracować zestaw terminów wykorzystywanych w procesach M&A, a główny nacisk kładziemy tutaj na wymiar praktyczny prezentowanych zagadnień. Dzielimy się przy tym nie tyle encyklopedyczną wiedzą, co naszym doświadczeniem, które wynika z realizacji licznych projektów zarówno po stronie podmiotów sprzedających jak i kupujących.
W jaki sposób korzystać ze słownika M&A w praktyce?
Poszczególne definicje odnosimy do procesów sprzedaży udziałów, akcji, przedsiębiorstwa czy też projektów związanych z pozyskiwaniem inwestora lub wykupem wspólnika. Jednak wybór perspektywy należy już do czytelnika.
Aby ułatwić zrozumienie całego procesu transakcyjnego M&A, kolejne hasła prezentujemy w podziale na cztery etapy, które można wyróżnić w typowym procesie dotyczącym np. pozyskania inwestora. Taki układ ma na celu umiejscowić konkretne hasła w odpowiednim kontekście. Wyróżniamy zatem etapy:
- Przygotowania do transakcji – wprowadzenia do procesu transakcyjnego M&A
- Pozyskiwania inwestorów lub potencjalnych inwestycji
- Badania przedsiębiorstwa (due diligence) i ustalenia warunków transakcji
- Finalizację transakcji, w tym podpisanie umowy
Zachęcamy do pobrania słownika w wersji PDF, który udostępniamy tutaj: M&A w praktyce – wyjaśniamy terminy transakcyjne
Więcej informacji na temat przebiegu procesu transakcyjnego oraz pozyskiwania inwestorów można znaleźć na stronach Akademii M&A. Sekcję tę polecamy szczególnie tym osobom, które przygotowują się do rozpoczęcia transakcji związanej ze sprzedażą firm i pozyskaniem inwestora.
Polecamy też: