Memorandum informacyjne w procesie sprzedaży firmy
1 czerwca 2021
W procesie sprzedaży firmy memorandum informacyjne jest kompleksowym dokumentem dotyczącym przedsiębiorstwa. Opracowanie przedstawiane jest potencjalnemu inwestorowi po tym, kiedy zapozna się on z krótkim opisem biznesu w postaci tzw. teasera oraz po podpisaniu umowy o zachowaniu poufności.
Co zawiera memorandum informacyjne?
Jest to dokument o objętości wynoszącej najczęściej od kilkunastu do kilkudziesięciu stron, mający na celu szczegółowe przedstawienie potencjalnemu inwestorowi kierunku rozwoju firmy, wyników finansowych, rynku na którym ono działa oraz jego przewag względem konkurencji. Poza kwestiami biznesowo-operacyjno-finansowymi, w memorandum informacyjnym ujęte mogą zostać także istotne dla inwestorów kwestie związane z oczekiwaną strukturą transakcji, które mogą być kluczowe dla prowadzonego procesu.
W memorandum informacyjnym nie powinno się ujawniać informacji wrażliwych dotyczących przedsiębiorstwa, takich jak: główni dostawcy oraz główni odbiorcy czy realizowane marże na poszczególnych liniach biznesowych lub klientach. Dokument powinien zostać przygotowany w sposób zrozumiały i przejrzysty. Rolą doradcy transakcyjnego jest zadbanie o to, aby memorandum informacyjne było swoistą reklamą sprzedawanego przedsiębiorstwa, a inwestor, który zapozna się z tym dokumentem powinien dokładnie zrozumieć model biznesowo-operacyjny firmy, a także dostrzec potencjalne korzyści wynikające z transakcji.
Dlaczego memorandum jest tak istotne podczas sprzedaży firmy?
Koniecznym aspektem przygotowania dokumentu jest prezentacja informacji w sposób atrakcyjny, logiczny i spójny, ponieważ odzwierciedlają one również profesjonalizm firmy, jakość zarządzania i zaangażowanie właścicieli w sprzedaż. Przygotowanie wysokiej jakości memorandum informacyjnego ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia płynności transakcji, ponieważ promuje przejrzystość i minimalizuje niepotrzebną korespondencję.
Zazwyczaj memorandum informacyjne jest przygotowywane w oparciu o teaser inwestycyjny i jest odpowiednio uzupełniane o dodatkowe, bardziej szczegółowe treści. Kolejnymi etapami procesu transakcyjnego mającymi miejsce po otrzymaniu przez potencjalnych inwestorów memorandum informacyjnego są najczęściej:
- zadanie sprzedającemu dodatkowych pytań,
- podpisanie oferty niewiążącej (ang. NBO – Non-binding Offer),
- podpisanie listu intencyjnego (ang. LOI – Letter of Intent),
- w dalszej kolejności przystąpienie przez zainteresowane podmioty do procesu due diligence.
Polecamy też: